Romanopisectví

TOP 5 záporáků vs. 1 spisovatel

13. ledna 2015 v 9:30 | Boris Leto
Do kin se derou další a další komixové adaptace s různě zajímavými záporáky. Ale kdy už se někdo rozhodne natočit film o záporácích kazící práci spisovatelů? Proti komu se musím postavit, než Ti nabídnu další román? Nech mě představit pětici bastardů kazící mou práci! Spoiler: dojde i na kazi-interneta.

ROZHOVOR: Sufražetky byly nejdrsnější punk

23. listopadu 2014 v 21:59 | Boris Leto
Blogerka se mnou udělala rozhovor, zde najdeš ochutnávku:

Boris Leto se odvážně snaží na trhu prorazit se svojí novou e-knihou Habitat! Inspirující na jeho příběhu je skutečnost, že své dílo vydává sám (a to dobrovolně!). Pokud se chcete dozvědět důvody pro toto svérázné rozhodnutí, doporučuji navštívit jeho blog, který uvádím na konci rozhovoru.

image

Borisi, jak by ses sám charakterizoval?

Jako člověk, který si rád bezprostředně povídá s lidmi. Nemám však rád hromadné společenské akce, kdy člověk musí vést formální konverzaci. Také mám rád svůj klid. Znamená to, že rád uteču k nějaké knize. Charakterizoval bych se i jako moralizující člověk, někdy až moc. Vždy jsem byl introvertem, ale dlouhý čas jsem to v sobě potlačoval.

JAK VYDÁŠ e-knihu?

21. listopadu 2014 v 22:07 | Boris Leto
Jelikož jsem cíleně nechtěl prodávat knihu přes nakladatele, musel jsem se u Habitatu postarat o všechno, čím by podle mě měl každý e-book projít, než se dostane k Tobě, ke čtenáři. Jedná se o časově (i finančně) náročnější záležitost, ale rozhodně za to stojí!
Habitat prodávám výhradně jako e-book.

1. Ještě jednou, a ještě ...

Věc se má takto - dopíši kapitolu, znova si ji projdu, abych pohledal chyby a mnohdy text ještě více zušlechtím. Následně dávám přečíst své drahé polovičce, která mi k tomu dává zpětnou vazbu. Co si budeme namlouvat, občas se i mistr tesař sakra utne.

2. Odstup pár měsíců

Druhý krok chápu jako detektivní prácičku. Dopsaný rukopis opět pročtu, abych si byl jistý, že je vše v pořádku. Je dobré, aby si člověk od díla odpočinul a nabral nových sil. Díky odstupu získávám nadhled a hlavně si víc všimnu případných nesrovnalostí. Po tomto kroku následuje pročtení od mé přítelkyně. Aby k tomu vůbec měla chuť, několik finálních kapitol ji dávám přečíst až v tomto kroku.

ČTENÁŘKA pojmenovala psa podle postavy z mé knihy!

23. října 2014 v 17:21 | Boris Leto
Seznamte se - Tara, vrrr, haf! :D

Význam jména

Tárá je ženským aspektem v hinduismu a buddhismu a ztělesňuje aspekt soucítění. Doslovně znamená Vysvoboditelka, a pokud se k ní pravověrný věřící obrátí skrze její mantru, objeví se, aby mu pomohla.

"RODIČE neměli společnou ložnici..."

22. října 2014 v 16:16 | Boris Leto
První věty z mého postapokalyptického SF/fantasy. ;)Co na ukázku říkáš? Napiš do komentáře. :)

TOP 5 stereotypů spisovatele

9. října 2014 v 14:49 | Boris Leto
Nemá smysl psát román bez příslušné přípravy a potřebných stereotypů. Mohlo by se zdát, že psaní nevyžaduje velké plánování, ale ukáži Ti, co předchází mému psaní.

1. Na začátku bylo slovo

Tabule nepatří jen do školy! Nevím jak Ty, ale mě se nejlépe vymýšlí příběh před magnetickou tabulí. Bez tabule by mě dost věcí ani nenapadlo - dobře se na ní třídí myšlenky.

2. Psaní je obřad

Psaní je pro mě srdcová záležitost a nehodlám si ji prznit sáčkovým čajem. :)

Zrovna tuto konvičku ode mě dostala přítelkyně k narozeninám. Připravujeme si v ní zatraceně silný černý Pu-erh. O černém Pu-Erhu se vede fáma, že nejcennější je s ten lehkou plísní - blbost, čaj není hermelín.

3. Bez drog ani znak

Na vysoké jsem psával dokonce líznutý, ale z toho jsem už vyrostl a největších výkonů dosahuji při čajovém sjíždění se. Výhoda mé zkofeinované mysli - líp mi to myslí a ještě mám energii. Ale i tak je nutno pamatovat na pravidelnou svačinu (třeba jablko), protože jak začnu mít děsný hlad, game-over!

Dovol mi, aby Ti zleva představil 3 krasavice - jedny z mých oblíbených:

1) japonská Kukicha "Kyoto" - zelený
2) čínská Tung Ting - oolong
3) nepálská Shangri-la - černý

 
 

Reklama